Rekuperatory wspierają ogrzewanie pomieszczeń

Wentylacja jest niezwykle ważna instalacją w każdym budynku. Prawidłowa wymiana powietrza stanowi jeden z ważniejszych warunków dobrego samopoczucia mieszkańców. Dotychczas najczęściej stosowano systemy wentylacji grawitacyjnej, które opierały się o system kanałów wywiewnych. Świeże powietrze było dostarczane okresowo poprzez uchylone otwory okienne. Taki system wykorzystywał również nieszczelności związane ze starym typem okien.

Postępy w zakresie termoizolacji i uszczelnieniu okien sprawiły, że współczesne domy przypominają termosy. Szczelne okna, szczelne drzwi wejściowe i obłożone izolacją ściany zewnętrzne skutecznie zapobiegają przedostawaniu się powietrza zewnętrznego. Takie budynki powinny mieć szczególnie starannie zaprojektowaną instalację wentylacyjną.

Współcześnie stosuje się często wentylację wymuszoną, która posiada obieg wywiewny i obieg nawiewowy. Biorąc pod uwagę fakt, że wentylacja jest głównym czynnikiem ubytków cieplnych stosuje się rozwiązania ograniczające straty ciepła. Nowoczesne instalacje wentylacyjne posiadają rekuperatory, klimatyzatory, gruntowe wymienniki ciepła i szereg innych urządzeń usprawniających ich pracę.

Rekuperatory pozwalają na odzyskiwanie znacznych ilości ciepła z usuwanego powietrza i przekazywanie go do powietrza nawiewanego. Dzięki temu wspomagany jest system ogrzewania. Zmniejszenie strat cieplnych zmniejsza zużycie paliw kopalnych, których ceny z miesiąca na miesiąc rosną.

Stosowane w budownictwie mieszkaniowym rekuperatory przeciwprądowe potrafią osiągnąć nawet 95 procent sprawności a krzyżowe około 70 procent. Zastosowanie gruntowych wymienników ciepła powoduje, że powietrze dochodzące do domu jest ogrzane ciepłem ziemi i ma stałą temperaturę.